Kapadokya At Turu

Kapadokya At Turu

Kapadokya kelimesi Farsça Katpa Tuka kelimelerinden türemiş bir isimdir. Katpa Tuka ise ‘Güzel Atlar Ülkesi’ anlamına gelmektedir. Bu yönü ile gerçekten güzel atlarla vakit geçirebileceğiniz harika bir etkinliği tavsiye edebilirim; Kapadokya At Turu.

Peri bacalarını arkada bırakarak Kapadokya’nın her biri birbirinden güzel vadilerinde at turu gerçekten eşsiz bir deneyim. At nallarının çıkardığı ses, hafif esen rüzgarla tozlanan ortam ve gün batımında Kapadokya’nın sıradışı manzarası… Kapadokya At Turu, kendi başına zaten ruhsal bir terapi olan at binme sporunu Kapadokya’nın büyüleyici vadilerinde sunduğu için çok değerli bir etkinlik. Ben bu etkinliğe erişimimi MDC Hotel’deki konaklamam sonrası yine bu otelin sunduğu aktivitelerden biri olarak sağladım.

Kapadokya’da At Turuna Dair Bilgiler 

Özellikle yabancı turistlerin 40 yıl önce Kapadokya ile tanışmasını sağlayan önemli etkinliklerden biridir at binmek. Bugünlerde onlarca çiftlikte yetiştirilen güzel atlarla yerli ve yabancı birçok turist bu aktiviteyi tercih ediyor. Çünkü at turu etkinliği ile Kapadokya’yı aynı zamanda gezebiliyorsunuz. Sınırlı bir alanda yürüyen bir ata binmekle kısıtlı bir etkinlik değil bu. Üstelik at binme konusunda bir tecrübeniz olmasa bile çiftliklerdeki eğitim sonrası at turuna çıkabilirsiniz. Bu eğitimler çok uzun sürmez ve tur ücreti içine dahildir. Hatta ailecek bu etkinliğe katılabilirsiniz. Çok küçük yaşlarda olmamak kaydıyla çocuklarınız da bu deneyimi yaşayabilirler.

At turları genellikle bu hizmeti veren firmalar tarafından belli bölgeler içinde gerçekleşir. Firmalar, otel transferleri, at binme eğitimi, tur ihtiyaçları ve biniş ekipmanlarını karşılayacak şekilde bir paket hazırlar. Siz de herhangi bir tur paketi satın alarak sadece aktivitenin keyfini sürersiniz. Ben MDC Hotel’den aldığım Kapadokya at turu hizmetinden oldukça memnun kaldım.

Turunuzun başlangıcı ise atların çiftlikleri oluyor. Bu çiftliklerde öncelikle hangi ata bineceğinize karar veriyorsunuz. Kovboyunuz size atlar hakkında hangisinin daha uysal hangisinin daha atik olduğu hakkında bilgi veriyor. Seçtiğiniz at ile araç girişi olmayan zaman zaman vadilerden zaman zaman da dar patikalardan geçiyorsunuz. Bu esnada kovboyunuz size rehberlik ediyor. Bindiğiniz atlar bölgede yüzlerce kez bu turu yaptığı için son derece eğitimli oluyorlar. Dolayısıyla herhangi ters bir hareket yapmalarından korkmanıza hiç gerek yok. Neredeyse size yolculuğunuzu en iyi şekilde geçirebilmeniz atlar, hızlarını ve yürüme tarzlarını ayarlıyor diyebiliriz. Gerçekten çok iyi hayvanlar.

Kapadokya At Turu İle Nelere Gidilir? 

At Turu ile bölgenin hemen hemen birçok yerine gitme şansınız var. Özellikle Kapadokya’nın meşhur vadileri düzlük alanlar olduğu için tüm vadileri bu turlar kapsamında görebilirsiniz. Bu vadiler arasında Aşk Vadisi, Kızıl Vadi, Kızılçukur, Zemi ve Güvercinlik Vadisi, Ihlara Vadisi gibi yerler bulunuyor. Vadilerle birlikte peri bacalarını da at turları ile gezebilirsiniz.

Kapadokya At Turu Fiyatları Nedir?

Kapadokya at turu fiyatları kaç saatlik bir tur istediğinize göre değişiyor. 1 saatlik turlar 170-200 TL civarı fiyatlardadır. 2,3 ya da 4 saatlik turlar da yapılabiliyor. Saat oranında fiyatta artış olacaktır. Kapadokya at turu için diğer etkinliklerde olduğu gibi günbatımı ve gündoğumu saatler çok idealdir. En iyi manzaraları seyredebileceğiniz ve günün serin vakitlerinde at üstünde seyahat edebileceğiniz bir deneyim olacaktır. Bu imkanlara balon turu ve ATV turu ile de erişebilirsiniz ancak her etkinliğin kendince farklı yönleri var. At turu aktivitelerinde ekipmanlar, otel transferleri ve eğitimler ücrete dahildir. At turları yılın her mevsiminde yapılmaktadır. Kapadokya’ya gelmişken bu deneyimi tatmanızı mutlaka tavsiye ederim.

 

Halil Atakhttp://www.mdchotel.com
1997 yılında Çorum'da doğdu. İlköğrenimini Boğazhisar Eğitim kurumlarında tamamladı. 2015 yılında Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2015 yılında kurulan ve hâlâ yönetiminde bulunduğu BİGENÇ Derneği’nin kurucu ekibinde yer aldı. 2020 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Üniversite hayatında THY, Coface Insurance, ICYF-DC gibi kurumlarda gönüllü stajyerlik yapmış olup bu dönemde ulusal ve uluslararası konferanslarda temsilcilik yaptı. 2019 yılında Chatham House bünyesinde 2 ay süreyle raportör ve veri analisti stajyerliği yaptı. Kendisi TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi olup konaklama sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin ortağıdır. Kendisine ait danışmanlık şirketinde kurumsal planlama, organizasyon, proje yönetimi ve büyüme operasyonu gibi alanlarda şirketlere ve şahıslara danışmanlık vermektedir. Deneyim paylaşmak, yazmak ve araştırmak hobisi.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi