Kapadokya Balon Turu Fiyatı

Kapadokya Balon Turu Fiyatı? Kapadokya’da Balon Turu Deneyimi Hakkında Bilgiler

Kapadokya denilince son dönemde akla 2 görüntü geliyor. Birincisi yüzlerce balonun uçuştuğu günbatımı karesi, diğeri de binlerce yıllık tarihiyle peri bacaları görüntüsü. Balon görüntüsünü seyretmekten de balonun içinden Kapadokya’yı izlemek daha büyüleyici bir deneyim. Durum böyle olunca birçok insan bu deneyimi yaşayabilmek için Kapadokya balon turu fiyatını merak ediyor.

Balon turları genelde tüm aktivite süresi hesaba katıldığında 2 – 3 saat arası bir zaman almaktadır. Gün doğumu ve günbatımı saatleri en yoğun tercih edilen vakitlerdir. Bu saatlerde rüzgar durumu göz önünde olur. Buna göre uçuş gerçekleşebilir ya da havanın uygun hale gelmesi için beklemek gerekebilir.

Kapadokya balon turu için bölgede birçok firma çalışmaktadır ancak konu can güvenliği ve uçuş konforu olduğu için özellikle iyi firmaları tercih etmek gerekir. Ben MDC Hotel aracılığıyla Kapadokya balon turumu ayarlamıştım ve çok memnun kaldım. Sabah erken saatte otelden araçla transferimiz yapıldı. Aparatif kahvaltı yaptık ve son derece deneyimli bir pilotla balon uçuşumuz gerçekleşti.

Bu arada bu tarz kurumsal çalışan firmalar özellikle yolculuk sigortasına önem verirler. Dolayısıyla uçuş öncesi pasaport ya da kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Kapadokya Balon Turu fiyatının ne olduğunu biraz açıklamak isterim. Bölgede az önce dediğim gibi çok fazla firma olduğu için firmadan firmaya çok farklılık gösterebiliyor. Özellikle yoğun sezonlarda fiyatlar daha yüksek oluyor. Dolayısıyla Kapadokya’ya gelmeden önce balon turu rezervasyonunuzu yapmanızı tavsiye ederim. Bazı durumlarda hava muhalefeti sebebiyle uçuşlar iptal edilebiliyor. Bu durumlarda ücretiniz iade ediliyor.

Kapadokya Balon turu fiyatı 80 Euro ile 100 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Bu 1 kişi için istenilen fiyattır. Bu ücreti ödemeye değip değmediği hakkında konuyu biraz daha açmak isterim.

Kapadokya Balon Turu Deneyimi Hakkında

Öncelikle sabahın erken saatinde gün doğumu vaktinde çok farklı bir deneyim için uçuş alanına ulaşıyorsunuz. Burada uçuş deneyimini satın aldığınız firma tarafından bir kahvaltı veriliyor öncelikle. Siz kahvaltınızı yaparken balonlar uçuşa hazırlanıyor. Balonlar sıcak hava gazı ile dolduğu için havanın çok sıcak olduğu vakitlerde uçuş gerçekleştirilmiyor. Dolayısıyla Kapadokya balon turu deneyimi için en uygun vakit gün doğumu ya da günbatımı vakitleri oluyor. Bu vakitler aynı zamanda bölgenin de en güzel manzaralarının oluştuğu vakitler.

Uçuş öncesi güvenlik önlemleri ve uçuş boyunca dikkat etmeniz gereken kurallar pilotunuz tarafından size aktarılıyor. Yılda binlerce uçuşun gerçekleştiği bu bölgede kaza oranı ne mutlu ki çok düşük. Yani gönül rahatlığıyla balon turunuzun tadını çıkarabilirsiniz.

Kapadokya balon turundaki balonlar, ortalama 20-30 kişi ile havalanır. Bazı balonlar ise 50 kişiye kadar konuk alabiliyor sepetine. İnsan sayısının çok olması sizi tedirgin etmesin. Çünkü herkes sepetin kenar kısmında durabiliyor. Balonlar rüzgarın yönlendirmesiyle rotasını buluyor. Böylece uçakla uçmaktan çok farklı olarak rüzgarın sizin için belirlediği rotayı takip ediyorsunuz. Yani her balonun rotası aslında bir şekilde birbirinden farklı demek gayet mümkün. Bir balon ortalama 900 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Tabi yukarı çıktıkça yavaştan üşümeye başlıyorsunuz. Bulutlara yaklaştıkça içinize çektiğinizin havanın ne kadar temizleştiğini hemen hissedersiniz.

Bulutlara doğru yükseldikçe güneş ışınlarının dalga dalga Kapadokya üzerine süzülüşünü izlersiniz. Bu esnada eşsiz fotoğraflar yakalamanız çok mümkün ancak benim tavsiyem eğer ilk Kapadokya balon turu deneyiminiz ise kendinizi o anın güzelliğine bırakmanız. Çünkü sizin gibi yüzlerce balonun gökyüzünde seyrini izlerken bir yandan altınızda peri bacalarının dağınık ama mükemmel bir düzen içindeki binlerce yıllık duruşunu izleyebilirsiniz.

Uçuşun bitiminde ise yeryüzüne yaklaşırken de deneyiminizde son derece farklı anlara şahitlik edebilirsiniz. Bir kuşun yere konması gibi balonunuzun yeryüzüne konuşunu beklemek gerçekten eşsiz bir duygu.

Kapadokya balon turu günün hangi saatlerinde yapılır? Hangi mevsimler bu deneyim için en uygun?

Kapadokya balon turu yukarıda da dediğimiz gibi sabah gün doğumu saatlerinde yapılır. Bu da tam olarak yaz sezonunda 6 yada 6.30 sularında kışın ise 5-5.30 sularında yapılmaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere kışın da uçuş yapılmaktadır. Hemen hemen yılın 260 gübü Kapadokya balon turu yapılabilmektedir. Burada belirleyici etken havanın soğukluğundan daha çok rüzgarın şiddeti oluyor.  Elbette yağmurlu ya da fırtınalı havalarda rüzgar çok sert estiği için yine bu havalarda da uçuş yapılamıyor.

Yukarıda Kapadokya balon turu fiyatı ile ilgili olarak tek kişilik ücretin 80 ila 100 Euro arasında değiştiğini söylemiştik. Bu ortalama 1 saatlik uçuşlar için geçerlidir. Sizler 3 saatlik uçuşu tercih etmek isterseniz 150 Euroya kadar bu fiyat artabilmektedir. Ayrıca bir balonu komple kapatıp çeşitli organizasyonlar yapmanız da mümkün. Evlilik teklifi, doğum günü ya da farklı özel sürpriz organizasyonları için firmalar size destek olacaktır. Bu noktada da ben MDC Hotel aracılığı ile ulaştığım firmalardan son derece memnun kaldığımı ifade edebilirim.

 

 

Halil Atakhttp://www.mdchotel.com
1997 yılında Çorum'da doğdu. İlköğrenimini Boğazhisar Eğitim kurumlarında tamamladı. 2015 yılında Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 2015 yılında kurulan ve hâlâ yönetiminde bulunduğu BİGENÇ Derneği’nin kurucu ekibinde yer aldı. 2020 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Üniversite hayatında THY, Coface Insurance, ICYF-DC gibi kurumlarda gönüllü stajyerlik yapmış olup bu dönemde ulusal ve uluslararası konferanslarda temsilcilik yaptı. 2019 yılında Chatham House bünyesinde 2 ay süreyle raportör ve veri analisti stajyerliği yaptı. Kendisi TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi olup konaklama sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin ortağıdır. Kendisine ait danışmanlık şirketinde kurumsal planlama, organizasyon, proje yönetimi ve büyüme operasyonu gibi alanlarda şirketlere ve şahıslara danışmanlık vermektedir. Deneyim paylaşmak, yazmak ve araştırmak hobisi.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi