Kapadokya Belisırma Köyü

Kapadokya, tarihi incilerle dolu her açıdan muazzam bir bölge. Sadece tarihi değil, doğası da yaşamak isteyeceğiniz bir yer haline getiriyor Kapadokya’yı. Muazzam manzaralı vadileri, buram buram tarih kokan yeraltı şehirleri, kiliseleri, şapelleri ve manastırları sizi kendine hayran bırakacak Peri Bacaları ile Kapadokya görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Hele bu güzellikleri de balon turu yaparak tepeden izlemek bambaşka bir keyif oluyor. Tüm bunları bir kenara bırakırsak Kapadokya’nın bir diğer güzelliği, gezip görmek için can atacağınız bir diğer yeri de köy. Kapadokya Belisırma Köyü muazzam güzelliklere ve yine birçok kiliseyi içinde barındıran muazzam bir yer. Şimdi hep beraber Kapadokya Belisırma Köyü hakkında birkaç bilgiye göz atalım.

https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fi.pinimg.com%2Foriginals%2Fdf%2F2f%2Fd5%2Fdf2fd5ed6d7acc06f36ef9a62bf704b5.jpg&f=1&nofb=1

Kapadokya Belisırma Köyü

Küçücük ve muazzam bir köy olan Kapadokya Belisırma Köyü Ihlara Vadisi’nin ortasında yer alır. Aynı zamanda da Melendiz Çayı’nın kenarındadır. Eskiden Rumlara ait olan bu köy Rumlar tarafından isimlendirilmiş. Rumlar buraya peristirema ismini verdikten sonra bu isim zamanla Türkçeleşerek Belisırma olarak değişmiş. Bu muazzam köyün ismi ile alakalı bir diğer söylenti ise zamanında Belisırma Köyüne belinde sırma olan bir atlının bu köye taşınmasından sonra köy Belisırma Köyü adını almış. Rumların verdiği isme dönecek olursak peristirema kelimesinin anlamı hoş manzara demekmiş. Bizce Rumlar Belisırma Köyüne hak ettiği ismi vermişler.Fakat ne yazık ki bu köy büyük şehirlere çok fazla göç vermesiyle beraber Belisırma Köyü iyice küçülmüş. Her ne kadar her sene köye uğrayan turistler sayesinde burada pansiyonculuğun yayılmasını sağlamış olsa da diyebiliriz ki Belisırma Köyü artık sadece turistlerin uğrayıp gezdiği bir yer haline gelmiş.

Kapadokya Belisırma Köyü öncelerde kuzey kısımda bulunurken git gide daha da düzlük bölgelere yayılmış. Fakat burada hala restore edilip tekrar açılmış eski evleri görmeniz mümkün. Söz ettiğimiz bu evler de günümüzde bizlere ve diğer yabancı turistlere restorant olarak hizmet veriyor.

Ihlara Vadisine konumlanan birr köy olduğundan söz etmiştik. Ihlara Vadisi’nde yer alan on dört kilisenin yedisi Kapadokya Belisırma Köyünde’dir. Bu kiliseler de Direkli Kilise, Bahattin Samanlığı Kilisesi, Batkın Kilise, Kırkdamaltı Kilisesi, Ala Kilise, Bezirhane Kilisesi ve Karagedik Kilisesi’dir.

https://pbs.twimg.com/media/EUNKoV1XQAAPmXe.jpg

Kapadokya Belisırma Köyü Kiliseleri

Kapadokya bildiğimiz gibi birçok kiliseye ev sahipliği yapan bir bölgedir. Bu kiliselerin çoğunun tarihi millattan öncesine dayanıyor. Doğal olarak Belisırma Köyü’nde de kiliseler mevcut. Bünyesinde toplam yedi adet kilise barındıran Belisırma Köyü’ndeki bu muazzam, tarihi açıdan çok eski ve değerli olan kiliselere de bir göz atalım.

Direkli Kilise

Melendiz Çayı’nın yakınında yer alır.

Kilisede yer alan kitabede yazılı olduğu görülen  ‘’(senin) hizmetkarın (…bani adı…)’nın (kurtulması) ve günahlarının affı için’’-‘’(bu kilise) İmparator Basileios ve Konstantinos döneminde (inşa edilmiştir veya bezenmiştir)’’ sayesinde kilisenin İmparator ‘ 2. Basileios ve 8. Konstantinos’un hüküm sürdükleri dönemde yani 976-1025 yıllarında yapıldığı anlaşılmıştır. İki başmelek tasviri dikkat çekmektedir. Ayrıca Deesis, Meryem Orans, Meryem ve Çocuk İsa, Zekeriya, Yoakim tasvirleri görüyoruz.

Bahattin Samanlığı Kilisesi

Kilisede bulunan freskler 10. Yüzyılın sonuyla, 11. Yüzyılın başında yapılmıştır. Ala Kilise ve Bezirhane Kilisesi freskleri gibi yok olmamış, günümüze kadar gelmiştir.

Eski zamanlarda burada yaşayan Bahattin isimli bir köylü, söz konusu kiliseyi samanlık olarak kullanırmış. Kilise de adını buradan almaktadır.

Batkın Kilise

Kapadokya’da gezilecek kiliseler arasında ne yazık ki en harap haldeki kilisedir. Kilisenin 8. Yüzyıla ait olduğu bilinmekle beraber, günümüze kiliseye dair sadece bir kalıntı gelebilmiştir.

Kırkdamaltı Kilisesi

1283-1295 yılları arasında yapılmıştır. Kilisede İncil’den birçok hikayenin yanısıra Selçuklu Sultanı 2. Mesut’a da tasvir edilmiştir. Bunun nedeni de Sultan 2. Mesut’un kilise yapımına verdiği desteği gösterir.

Aynı şekilde kilisenin altında altı mezar odası mevcuttur.

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2018/08/i3-3.jpg

Ala Kilise

Yapılışı 11. Yüzyıla tekabül eden bu kilise, tek kubbeli olarak inşa edilmiştir. Kilisenin içindeki fresklerin çoğu tahrip olmuştur. Araştırmacıların hikayelerini çözebildiği freskler de bir süre sonra kararmış ve yavaş yavaş yok olmuştur.

Bezirhane Kilisesi

Güzelliğini günümüze kadar tam anlamıyla taşıyamamış olan Bezirhane Kilisesi, Ala Kilise’nin yanında bulunmaktadır. Bezir yağı üretmek için kullanılan kilisede kaynatılan zeyrek ve ızgın otlarının isi yüzünden kilisede yer alan freskler ne yazık ki günümüze kadar gelememiştir.

Karagedik Kilisesi

Eski Rumlar’ın deyimiyle Saint Ermolaos Kilisesi 11. Yüzyılda yapılmış büyük bir kilisedir. Üstü otlarla kaplı bir tepede yer alıyor. Ne yazık ki kilise çok hırpalanmış, çatı ve kuzey duvarları hariç tüm kilise neredeyse yıkılmıştır.

Kapadokya Belisırma Köyü, diğer Kapadokya bölgeleri gibi çok önemli ve değerlidir. Yolunuz Kapadokya’ya düştüğü zaman mutlaka buraya uğramalı ve söz ettiğimiz kiliselerle beraber bu köyün muazzam havasını solumalısınız.

Kapadokya’yı karış karış gezmek, doğa ve tarihi güzelliklerini tatmak istiyor ama kalacak yer konusunda tereddüt ediyorsanız MDC Hotel gönül rahatlığıyla kalabileceğiniz bir hoteldir. Her türlü muazzam hizmeti sunan MDC Hotel’in diğer aktivitelerine katılıp gezinize daha da çok keyif katabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi