Kapadokya Bölge Turları

Kapadokya Bölge Turları (Kırmızı Bölge Turu) 

Kapadokya Bölgesi, binlerce yıllık tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede gezilip görülmesi gereken onlarca farklı yer vardır. Bir de bu yerlerde yapılan çok farklı etkinlikler olduğunu düşündüğümüzde bir Kapadokya seyahatinin her zaman düşünüldüğünden daha renkli ve dolu dolu geçeceğinden emin olabilirsiniz. Bu duruma en çok katkı sağlayacak etkinliklerden biri de bölge turlarıdır. Kapadokya bölge turları, buraya seyahate gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerleri lokasyon odaklı sınıflandıran turlardır. Bu turlar, gezilecek yerlerin konumuna göre sınıflanmış 3 farklı kategori de organize edilmektedir. Kırmızı, Yeşil ve Mavi bölge turları şeklinde.

Kapadokya Bölge Turları
Photo by A. DK on Unsplash

Kırmızı bölge turunda genellikle;

Uçhisar Kale Altı – Göreme Açık Hava Müzesi – Aşk Vadisi – Çavuşin Köyü Harabeleri – Avanos Çanak, Çömlek Atölyesi – Devrent Vadisi (Hayal Vadisi) – Ürgüp Peri Bacaları (Üç Güzeller) –  Şarap Deneyimi dahil edilmektedir.

Tur kapsamında ilk olarak sabah 09.00 gibi otellerden yola çıkılır. İlk durak Uçhisar Kalesi olur. Burada rehberler kale hakkında bilgi verir. Sonrasında kale altında ve çevresinde fotoğraf çekimi için mola verilir.

İkinci durak

ise bölgenin en ikonik ve meşhur yerlerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesidir. Burada kaya kiliselerinde anlatımlar yapılıyor. Bunun akabinde ise, fotoğraf çekimleri gerçekleşmektedir. Ayrıca,  Açık hava müzesi içinde hıristiyanlık tarihinin çok eski şapellerini görmek mümkündür. Bu şapeller kayalar oyularak yapılmıştır. Ayrıca Roman istilasından kurtulmak için Ortodoksların sığındığı manastır da buradadır. Kiliseler ve şapeller içinde geçen onca zamana rağmen ayakta kalabilmiş freksler, ziyaretçilere tarihte yolculuk imkanı sunmaktadır. Ek olarak, Açık Hava Müzesi sonrası ise Aşıklar Vadisi gezilmektedir.

Tarihte yolculuk bu turun önemli bir özelliği. 3. Durakta ise eski bir Yunan köyü olan Çavuşin köyüne geçiliyor. Burası bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Kapadokya Bölge Turu
Photo by Luca Micheli on Unsplash

3 durağı da tamamlamak neredeyse 3-4 saati buluyor. Tabi bu kadar zaman geçince tur süresinde insanlarda acıkma hali ortaya çıkıyor. Öğle yemeği Kırmızı turlarda genellikle Avanos ilçesinde yeniliyor. Avanos’ta yerel lezzetleri bulabileceğiniz güzel restoranlar mevcut. Bir mağara restoranında genellikle öğle yemeği ile tur devam eder. Yemek sonrası ise Avanos ilçesi gezisi başlar. Avanos, Hitit uygarlığından bugüne yaşamış bir ilçedir. Avanos ilçesi özellikle Kapadokya çanak çömlek atölyeleri ile meşhurdur. Bu bölgede Kızılırmak yatağından çıkarılan topraklarla çömlek sanatının eşsiz eserleri ortaya koyulmaktadır. Avanos gezisi esnasında bu çömlek atölyeleri ziyaret edilmektedir.

Bir sonraki durakta ise sanki bir insan elinden görsel şov yapmak için çıkmış gibi duran kaya şekilleri ile ün salmış Hayal Vadisine bir diğer adıyla Devrent vadisine gidilmektedir. Bu vadide çok farklı kaya şekilleri, doğanın binlerce yıllık dansıyla nasıl bir iz bıraktığını ortaya koymaktadır.

Tüm gezi ortalama 30 km.’lik bir mesafeyi kapsar. Son durakta ise Ürgüp’e gidilmektedir. Burada ise bölgenin en önemli unsuru olan Peri Bacaları geziliyor. Peri bacaları gezilirken fotoğraf çekimleri için yine ara verilmektedir. Peri Bacaları gezisi tamamlanınca da şarap tadımı yapmak ve Kapadokya şarap imalathanelerinden birkaçını görmek için şarap evlerinden birine gidilmektedir. Kapadokya şarap imalathaneleriyle ilgili yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Kırmızı Bölge Turu Fiyatı Nedir?

Kapadokya Kırmızı bölge turu Nevşehir’in çok önemli yerlerini içermektedir.Böylece, bu tur bir tam gün sürmektedir. 30 km. kadar bir alanda 8 saati bulan bir turdur. Bu turun ücreti kişi başı 400 TL’dir. Elbette ki, bu ücrete transferler, rehber hizmeti, öğle yemeği, müze ve ören yerleri girişleri ve bazı deneyimler dahildir.

Kapadokya Bölge Turu

 

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi