Kapadokya İklimi Nasıldır?

Zamanında Persler bu muazzam güzellikteki bölgeye ”Kappa Tuchia” dermiş. Zamanla Türkçeleşerek Kapadokya haline gelen ”Kappa Tuchia” kelime anlamı ”Güzel Atlar Ülkesi” anlamındadır. Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Kapadokya’yı mutlaka gezilmesi gereken yerler listenize almalısınız. Hem doğa güzellikleri hem de tarihi güzellikleri sebebi ile Kapadokya, Türkiye’nin incisi niteliğindedir. Kapadokya’yı Kapadokya yapan mantar şeklindeki Peri Bacaları, tarihi 3000 yıl öncesine kadar dayanan kiliseleri, açık hava müzeleri ve yeraltı şehirleriyle tarihi yerleri gezmeyi sevenler için servet niteliğindedir. Tarihi yerler dışında da şehrin kalabalığından, stresinden ve koşturmasından sıkıldıysanız, aynı zamanda da spora meraklıysanız Kapadokya’da birçok sporu yapabilir, insanı rahatlatan doğasıyla streslerinizden arınabilirsiniz. Peki Kapadokya’ya gittiğinizde nasıl bir hava durumuyla karşılaşacaksınız? İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında Kapadokya’da hava nasıl oluyor. Kapadokya iklimi nasıldır? diye soranlar, merak edenler için Kapadokya iklimi nasıldır? başlıklı yazıyı hazırladık. Kapadokya iklimi nasıl ve her mevsimde hava durumu nasıl oluyor hep beraber göz atalım.

https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2021/01/12/thumbs_b_c_eaf8c9c7a7348fb4b67105711167b96f.jpg?v=105054

Kapadokya’da hava durumunun sıcak ya da soğuk olması sizin Kapadokya turu yapmanıza engel olmasın. Kapadokya her mevsimde farklı bir güzelliğe bürünür. Bu yüzden imkanınız varsa her mevsimde burayı ziyaret edin ve farklı güzelliklerini görün, tadın, yaşayın.

Kapadokya İklimi Nasıldır?

Kapadokya bölgesinde genel olarak karasal iklim hüküm sürmektedir. Yani kışları çok sert ve soğuk bir hava durumuna sahipken yazları da sıcak ve kuraktır.

Senenin yaklaşık yirmi günü 30 derece ve üstü sıcaklıklar olurken yetmiş gününde de sıcaklık sıfır derecenin altına düşer. Yani diyebiliriz ki Kapadokya sıcaklıkları sene boyunca -28 ile 40 derece arasında değişiklik gösterir. Bir de şunu söylememizde yarar var ki Kızılırmak Vadisi’nden uzaklaştığınız zaman söz konusu soğukluk daha da çok artar. Karlı hava sene içinde daha çoktur. Sonuç olarak Kapadokya’da kar en çok görülür. Sonuç olarak Kapadokya’nın hava durumu, yıl boyunca değişkenlik gösterir.

İlkbaharda Kapadokya

İlkbahar, genel olarak herkes için yeniden doğuş anlamına geliyor. Kış mevsiminin ardından toprak yavaş yavaş beyaz karı üstünden atmaya başlayıp doğa uykusundan uyanır. Kuşların cıvıltıları bizi rahatlatan bir klasik müzik edasıyla kulağımıza çalınır. Tam anlamıyla huzurun tanımıdır ilkbahar. Aynı şekilde ilkbahar ayında da Kapadokya’da bulunmak ve söz ettiğimiz müziği ilkbaharda Kapadokya’da oluşan muazzam manzarayla dinlemek büyük bir keyif ve huzur verir bizlere.

Peki ilkbaharda Kapadokya’nın hava durumu nasıldır?

Bahar ayında oluşan o ılıman etki, Kapadokya’ya biraz geç gelir. Kapadokya hava durumuna baktığımız zaman mayıs, haziran ve temmuz aylarında akşamları serin havalar karşılar sizi. Fakat akşamları oluşan bu serin hava Kapadokya’yı gezmek için bir engel değildir.

https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750×422/5ad45cd467b0a81c08eb5d68.jpg

Yazın Kapadokya

Kapadokya’da yaz mevsiminde genel olarak temmuz ayının sonu ve ağustos ayının ortasına doğru hava sıcaklığı 40 dereceye kadar çıkar. Fakat bu 40 derecelik durum sizi endişelendirmesin çünkü gündüzleri ne kadar sıcak olursa olsun akşamları yaz aylarında bile Kapadokya serin oluyor. Güneşi bol olan, sıcak ve kuru bu mevsimde Kapadokya aslında sizi boğacak bir yaz havasına sahip değildir. Gündüzleri ne kadar sıcak olsa da bir gölge bulduğunuz anda o gölgeye sığınıp rahat bir nefes alabilirsiniz. Aynı zamanda da geceleri hava serinlediği için de uyku sıkıntısı çekmeniz mümkün değildir.

https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750×422/5d6cd717d3806c22c8bf3282.jpg

Sonbaharda Kapadokya

Aslında Kapadokya’yı gezmek için en ideal mevsimler ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Yaz mevsimi kadar çok sıcak, kış mevsimi kadar da çok soğuk olmayan bu mevsimlerde Kapadokya’yı gezmeniz mevsimsel açıdan en rahattır.

Sonbahar ayında Kapadokya ise genel olarak eylül ayında sıcaklık düşüşü devam eder. Bu sıcaklık düşüşü eylülün ortasına kadar sürerken, eylül ayının ortasına vardığınızda sonbahar mevsiminin geldiğini hissedersiniz. Ekim ayının ortalarına geldiğimiz zaman da sıcaklığın iyice düştüğünü fark edebilirsiniz.

Sonbahar mevsiminde gündüz saatleri serinliğini size hissettirdiği için akşamları dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü akşamları sıcaklık doğal olarak daha da düşeceği için serinlik artacak ve üstünüze biraz daha kalın bir şeyler almanız gerekecek.

Fakat Kapadokya’da sonbahar aylarında da o muazzam güzelliği görmeniz, sonbaharın Kapadokya üzerindeki etkisini görmeniz gerekli mutlaka.

https://pbs.twimg.com/media/EDcYPXAXYAAWsth?format=jpg&name=small

Kışın Kapadokya

Kapadokya hava durumu ekim ayının sonlarına doğru iyice soğumaya başlar. Bu hava soğukları ise mart ayına kadar devam eder. Yılın ilk kar yağışları aralık ayında başlar. Fakat bu kar yağışı pek etkili değildir. Kapadokya’daki en sağlam kar yağışları ocak ayında görülür. Ocak ayındaki bu kar yağışı hem gündüz hem de geceleri görülür. Kar, soğuk hava nedeniyle uzun süre yerde kalır. Tüm bunların dışında ise Kapadokya’yı çarşaf misali kaplayan bembeyaz karı muhteşem bir manzara karşısında izlemek ayrı bir keyiftir.

Kapadokya, her mevsimde oluşan farklı güzellikteki manzaralarıyla içimizi huzurla kaplıyor.

https://img-s2.onedio.com/id-53ff3afd9dd0e0fb065c5be4/rev-0/w-620/f-jpg/s-a19d5300b0870bd483a4a44ac2746d7491d916c5.jpg

Kapadokya seyahatinizde asla riske atılmayacak bir konu ise konaklamadır. Kusursuz bir konaklama deneyimi sunmak üzere sizleri MDC Hotel‘de ağırlamaktan mutluluk duyarız. MDC Hotel’de kaldığınız sürede aynı zamanda Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere de katılabilirsiniz. Mağara otel konseptindeki odalarımızın ferah yapısı , otelin temizliği, mükemmel hizmet ve personelimizin ilgili ve yardımsever tutumu ile sizlere bir otelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyoruz. Konaklamanızı planlamak için ihtiyaçlarınıza en uygun odayı hemen rezerve edebilirsiniz.

 

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi