Kapadokya Şarap İmalathaneleri

Kapadokya Şarap İmalathaneleri

Kapadokya’da elde edebileceğiniz deneyimlerin sınırı yoktur. Balon turlarından, yeraltı şehirlerine, Türk gecelerinden, vadi turlarına, festivallerden safarilere kadar onlarca etkinliği tarih, kültür ve doğal güzelliklerle birlikte yaşarsınız. Kapadokya şarap imalathaneleri gezisi ve şarap tadımı deneyimi de bölgede yetişen dünyanın en iyi üzümlerinin şarabını geleneksel şarap üretimi yapan usta ellerden tatma imkanı sunuyor.

Genellikle turistlerin tercih ettiği şarap tadımı etkinlikleri balayı çiftleri için de önemli olabilir. Bölgede yetişen üzümlerden yapılan şarapları tadarken güzel yemekler eşliğinde bölgenin manzarasını izlemek size romantik ortamlar hazırlayabilir. Birçok üretim tesisi ve küçük imalathaneler bulunan Kapadokya’da bu deneyimi tatmak için bölgeyi bilenlerden destek almanızı ya da bizim tercih ettiğimiz gibi MDC Hotel’in sunduğu aktivitelerden biri olarak Kapadokya şarap imalathaneleri turuna katılabilirsiniz. Gelin birlikte bölgenin önemli şarap üretim yerlerine bakalım.

 

Kapadokya şarap imalatı
https://unsplash.com/photos/Cj4CWKQllOM

Kocabağ Şarapları

Kapadokya’nın Yeşilyurt köyünde yetişen üzümlerden yapılan şaraplardır. Genellikle Emir cinsi üzümler tercih edilmektedir. Bu şarapların hikayesi kendi evinde kayasını oyarak başlayan Mehmet Erdoğan’a uzanıyor. Günümüzde işlettikleri tesisi ise KAV ismini taşıyor. Bu tesis Erdoğan ailesi tarafından işletiliyor. Tesisin doğal ortamda 600 ton üretim yapabilme kapasitesi vardır. Château tarzı üretim ile üzümler yetiştirilmektedir. Bu tarz şato şeklinde okunmaktadır ve entegre üretim tesisi anlamına geliyor. Yani üzüm bağlarının tesisin etrafında olması ve üzümü üretenle şarabı üreten firmanın aynı olmasıdır. Bu sayede kaliteye etki eden tüm süreçleri firmanın kontrol edebiliyor olması sağlanır. Hasat edilen üzümler sonrasın Kava ulaşır ve gravite yöntemi ile parçalanmadan şaraba işlenmektedir. Hala kayadan oyma yapılar içerisine uygun sıcaklık ve nemlilik oranında üretilen bu şaraplarda emeğin, özenin ve binlerce yıllık üretim bilgeliğinin lezzetini alırsınız.

Şarap Evleri

Kapadokya şarap imalathaneleri dediğimizde profesyonel üretim yapan tesislere ek olarak bireysel olarak evlerinde de üretim yapan yerler vardır. Şarap evleri el yapımı şarabın lezzetini tadabileceğiniz yerlerdir. Kapadokya’da bulunan önemli şarap evleri arasında Mahzen Şarap Evi, Red Wine House ve Asım’ın Yeri Şarap Evi bulunmaktadır. Bu evlerde tadım esnasında sizin damak tadınıza en uygununu bulabileceğiniz onlarca çeşit şaraplar üretilmektedir.

 

Kapadokya Şarap Üretimi
Photo by Lasseter Winery on Unsplash

Turasan Şarap Fabrikası

Kapadokya şarap imalathaneleri butik işletmeleri anımsatsa da sizler için burada aynı zamanda çok büyük ölçekte üretim yapan yerler de mevcut. Turasan şarap fabrikası da bunlardan biri. 500 dönümlük arazide yaptığı üzüm hasadıyla 1943 yılından beri şarap üretimi yapmaktadır. Bu fabrika sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de uğrak yerlerinden biridir. Burada üretilen şaraplar aynı zamanda ihraç da edilmektedir. Turasan şarap fabrikasına geldiğinizde yine daha öncede tavsiye ettiğimiz Emir şarabını tatmalısınız. Zira bu şarap ödüllü bir lezzete sahiptir.

Ürgüp Bağ Bozumu Festivali

Etkinliğin başlangıcında ise geleneksel kortej yürüyüşü yapılmaktadır. Ardından halk oyunları ve gösterilerle festival devam eder. İlerleyen saatlerde ise şarap tadımları başlar. Birbirinden farklı şarapları Ürgüp Bağbozumu festivalinde deneyimlemeniz mümkün. Bu deneyimi üreticilerle birlikte Kapadokya’da yaşamak isterseniz eylül ayı ortalarında seyahatinizi planlamanız gerekecektir. Ayrıca bu festivallere katılmak için firmalar da size yardımcı olacaktır. Ben MDC Hotel aracılığı ile böyle bir etkinliğe katıldım. Gerçekten de başka yerde göremeyeceğiniz renklilikte bir festival oluyor. Sevdiklerinizle birlikte şarap tadımı yaparken festivalin enerjisiyle gün batımını izlemek eşsiz bir duygu. Bu festival kapsamında da çok farklı ve güzel şaraplar tatmanız mümkün.

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi