Kapadokya’da Nasıl Giyinmeli

”Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen ”Kappa Tuchia” kelimelerinden türetilen ismi bu bölgeye Persler vermiştir. Kapadokya her açıdan güzelliklerle dolu bir bölgedir. Mutlaka gezip görülmesi gereken bu yer, Peri Bacaları ile çevrili, gökyüzünde uçan balonlar da güzelliğine güzellik katmaktadır.

Kapadokya bölgesi, her açıdan Türkiye’nin bir incisi halindedir. Her açıdan muazzam olan Kapadokya, hem tarihiyle hem de doğa güzellikleriyle bizi büyüleyen bir bölge konumundadır. Gezilip görülmesi gereken birçok güzelliğe sahip olmasına rağmen birçok insanın aklını aynı soru kurcalıyordur muhtemelen. O da Kapadokya’da nasıl giyinmeli sorusu.

Bu durum sadece Kapadokya için değil, gezmek, gidip görmek istediğiniz birçok yer için mevcuttur. Söz ettiğimiz durum da hava ve gezeceğiniz yerde ne giyeceğiniz ile alakalı.

Kapadokya’da karasal iklim var. Yaz mevsiminde ise kurak ve sıcaktır. Kış mevsiminde ise sert ve soğuktur. Şunları söyleyebiliriz ki yaz mevsimindeki yirmi gün boyunca sıcaklık 30 derece ve üstü olurken kış mevsiminde ya da 70 gün boyunca hava oldukça soğuktur. Bu soğukluk genellikle sıfır derecenin altındadır. Şimdi de Kapadokya’da nasıl giyinmeli sorusunun cevabına bakalım.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Cappadociasunrise.jpg

 

Kapadokya’da İlkbahar ve Sonbaharda Ne Giyilir?

İlkbahar mevsimi genel olarak herkesin aklında yeniden doğuşu canlandırır. Kış ayları, tabir-i caizse ölü bitkiler, ağaçlar yeniden canlanır ve kışın beyaza bürünmüş doğa yeniden yemyeşil bir haldedir. Doğada oluşan bu muazzam yeniden doğuşu izlemek çoğumuzun hoşuna gider. Özellikle de Kapadokya gibi güzelliklerle bezeli bir bölgede tüm bunları izlemek ayrı bir keyif veriyor veya dinlendirici oluyor.

Kapadokya, ilkbahar ve sonbahar aylarında çok yağış alan bir bölgedir. Böyle olduğu için sizlere tavsiyemiz yanınıza yağmurluk veya şemsiye almanız olacaktır. Aynı zamanda da kış ayları kadar soğuk olmasa bile yanınızda hırka taşımanız gerekecek. Hırka olmasa da trençkot veya deri ceket tarzı ceketler de işinizi görür. Özellikle balon turu yapacaksanız bu tarz hırka ve ceketler hayat kurtarıcınız olacaktır. Aynı zamanda da çok kalın çok da ince giyinmemeniz doğru olacaktır.

https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2019/04/15/thumbs_b_c_b24a41505f68f13ab1713d2bb2206032.jpg

Kapadokya’da Yazın Ne Giyilir?

Kapadokya yaz aylarında tabir-i caizse sizi kandıran bir hava durumuna sahiptir. Yaz ayları çok sıcak olan bu bölgede gündüzleri 40 derece sıcaklığa kadar çıkar. Akşamları da gündüz sıcaklığının yarısına kadar düşüp oldukça serin bir havayla karşılaşabiliyorsunuz. Diyeceğimiz o ki Kapadokya’nın gündüz sıcaklığına kanmayın, Kapadokya’nın hava durumu sizleri şaşırtır. Tabi bu sıcaklıkta da sizleri caydırmasın çünkü Kapadokya her mevsimde güzeldir. Her mevsimde gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şeyse doğru kıyafetleri yanınızda götürmeniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Kapadokya’da yaz günleri çok sıcak geçerken akşamları serin oluyor. Gündüzleri tişört, şort giymeniz sizin için çok iyi olur. Aynı zamanda da güneşten korunmak adına güneş kremi ve şapkayla gezmeniz gerek. Bundan dolayı da gündüzleri ince kıyafetler giymelisiniz. Akşamları da serinleyen hava dolayısıyla yine yanınıza hırka almanız iyi olacaktır. Aynı zamanda da yaz ayları için siyah renk yerine açık renkler de seçmelisiniz.

https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750×422/5c5bcde80f2544056cd52a40.jpg

 

Kapadokya’da Kışın Ne Giyilir?

Bildiğimiz gibi Kapadokya karasal iklime sahip bir bölgedir. Bundan dolayı da kış ayları sert ve oldukça soğuk geçiyor. Sıcaklığın 0 derecenin altına düşmesine aldırmayın. Kış mevsiminde de Kapadokya’yı ziyaret edip Peri Bacalarını bembeyaz bir çarşaf gibi örten beyazlığı ve o güzelliği seyretmenizi tavsiye ederiz.

Kapadokya, kış aylarında gündüzleri bile çok soğuk olduğu için pantolonunuzun altına içlik, termal bir bluz giymeniz iyi olacaktır. Ekstradan da polar veya mont, bere, eldiven, atkı da almanız gerekecektir.

Kapadokya’da nasıl giyinmeli sorusu için bir diğer cevap olarak trekking yapmak isteyenler için yanınıza mutlaka trekking ayakkabısı veya bot almanız gerekecektir. Aynı zamanda da eşofman veya spor kıyafetlerini yanınızda götürmeniz iyi olacaktır.

Kapadokya, muhakkak gezilmesi gereken bir bölge olduğunu söylemiştik. Fakat yanınıza Kapadokya’da bulunduğunuz süreçteki mevsim ile alakalı kıyafet götürmediğiniz takdirde hava durumuyla alakalı sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Hava şartları ve kıyafetler dışında Kapadokya’da kalınan yer de doğal olarak büyük önem taşıyor. Kalacak yer konusunda kararsızlık veya sıkıntı yaşıyorsanız sizlere konaklamanız için MDC Hotel’i öneriyoruz. MDC Hotel’de kaldığınız müddetçe Kapadokya’daki aktivitelerinizi arttırmak istiyorsanız MDC Hotel‘in kendi bünyesinde düzenlediği aktivitelere katılabilirsiniz. Hem odaların güzelliği, hotelin temizliği, kusursuz hizmet ve personelin güler yüzlülüğü sizlere bir hotelde aradığınız özelliklerin daha da fazlasını sunuyor.

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi