Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya bölgesi gezilip görülmesi gereken her açıdan muazzam bir yer. Buram buram kokan tarihi, muazzam doğasıyla binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Gezilecek kilise, açık hava müzesi, yeraltı şehirleri, vadiler ve daha çok doğa ve tarihi güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Kapadokya dediğimizde de çoğumuzun aklına ilk gelen Peri Bacaları oluyor genellikle. Özellikle de Üç Güzeller Peri Bacaları Kapadokya bölgesinin hem manzara olarak hem de efsanesi açısından insanı çok etkileyen bir yere sahip. Kapadokya’daki birçok yerin bir hikayesi veya efsanesi vardır. Doğal olarak Üç Güzeller Peri Bacaları bu efsanelerden birine sahip. Her şeyden önce Peri Bacaları sonra da Üç Güzeller Peri Bacaları hakkında biraz bilgi edinelim.

https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/0x0/5f195e005542830e30dcaeb1.jpg

Peri Bacaları Nedir?

Kapadokya’da bolca görebileceğiniz ve sizi kendilerine hayran bırakan peri bacaları koni biçimindeki tepelerinde kaya bloku bulunan yapılardır. Sel suları, yağmur ve rüzgarın sayesinde aşındırdığı tüften var olan yapılardır. Peri Bacaları’nın hiçbiri insanlar tarafından yapılmamış, tamamiyle doğal bir yapı veya oluşumdur.

Kapadokya’da birçok çeşit Peri Bacası görmek mümkün. 1 ile 15 metrelik büyüklüklerde bulunan Peri Bacaları eğer 1 metreden küçük veya 15 metreden büyükse bu yapı Peri Bacası olarak sayılmıyor. Bunun dışında da sivri, mantar şekilli ve sütunlu Peri Bacaları’yla da karşılaşırsanız hiç şaşırmayın. Dünyanın birçok yerinde Peri Bacası bulunmasına rağmen hiçbir yerde Kapadokya’daki kadar yoğun değil. Bundan dolayı da Peri Bacaları Dünyanın 7 Harikası listesine girmiştir.

https://i2.milimaj.com/i/milliyet/75/0x410/60b8a15855427f03ac28fbcd.jpg

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Jeolojik dönemlerdeki aktif volkanlar sayesinde günümüzde Peri Bacaları dediğimiz yapılar meydana gelmiştir. Yaklaşık altmış milyon sene önce Torosların yükselmesiyle Anadolu fayını sıkıştırmaya başlar. Böylelikle de yanar dağlar lav püskürtmeye başlar. Yapılan araştırmalar sonucunda ise çok uzun yıllar önce yani milyonlarca yıl önce Kapadokya bölgesi aslında bir iç denizmiş. Böylelikle de yanar dağlardan püsküren lavlar da bu iç denizi kurutmuştur. Sonuç olarak da bir tüf tabakası oluşturmuş. Bu tabakaların içinde de bazalt, kil, kumtaşı ve volkan külü bulunduğu için bazı alanlarda daha sert, bazı alanlarda da yumuşak lav birkintileri ortaya çıkmış. Zaman içinde de seller, yağmurlar ve rüzgar sayesinde de söz konusu kısımlar tabir-i caizse bir heykeltraşın elinden çıkmışçasına yontulmaya başlamış. Bu yontulmalar sayesinde de günümüzde büyük hayranlık ve şaşkınlık duyduğumuz adına da Peri Bacaları dediğimiz doğal yapıtlar oluşmuş.

Hititler, Bizanslar, Persler, Selçuklular, Osmanlılar ve daha bir sürü uygarlık söz konusu Peri Bacalarını görmüş. Yaşam alanı ve daha birçok amaçla kullanmış ve günümüze kadar muazzam bir şekilde ulaşmışlar. İçerisine kilise, şapel, manastır oyulan Peri Bacalarına yaptıkları kiliseler için İncil’den birçok hikaye sahnelenmiş, böylelikle de değerlerine daha da çok değer katılmıştır.

Üç Güzeller Peri Bacaları Efsanesi

Rivayete göre çok uzun zaman önce yaşamış bir kralın dünyalar güzeli bir kızı varmış. Fakat kız çobanın biriyle birbirlerine karşı çok büyük aşk beslemeye başlamışlar. ‘’Koskoca kralın dünyalar güzeli kızı bir çobana aşık olamaz’’ düşüncesindeki kral evlenmelerine izin vermez. Fakat çoban ve kızın arasındaki aşk o kadar büyükmüş ki kralın kızı çobana kaçmış. Gel zaman git zaman ikilinin dünyalar tatlısı bir çocuğu olur. Çoban ve kız, kralın torununu gördüğü zaman onları affedeceğini düşünür ve saraya doğru yola koyulurlar. Ne yazık ki bu sevimli aile, sarayın kapısından içeri giremeden kralın gazabıyla karşılaşırlar. Kral, içinde öyle büyük bir öfke barındırıyormuş ki, askerlerine onları öldürmelerini emretmiş. Yakalandıkları zaman öleceklerini bilen kız, Allah’a ‘’bize bir mucize göster ve bizi bu azaptan kurtar’’ diye dua etmiş. Allah kızın dualarını kabul ederek ikisini de taşa çevirmiş.

Adına Üç Güzeller dediğimiz Peri Bacaları, iki büyük ve bir küçük Peri Bacasından oluşuyor. Yani anne, baba ve çocuk.

Kapadokya’da en çok fotoğrafı çekilen yerdir burası. Aynı zamanda da diğer Peri Bacaları’ndan farklı kılan şeyse Üç Güzeller’in şapkalı olmasıdır.

https://st2.depositphotos.com/42921768/49195/i/450/depositphotos_491955792-stock-photo-moody-panoramic-view-of-the.jpg

Kapadokya tüm güzelliklerini gözler önüne sermiştir. Peri Bacaları, Üç Güzeller Peri Bacaları da bu güzelliğe güzellik katıyor.

Kapadokya’ya uğradığınız zaman mutlaka Üç Güzeller Peri Bacalarına uğrayın, bu güzellikleri görün. Burada fotoğraf çekilmeyi de unutmayın deriz. Tüm bunların dışında aynı zamanda konaklama hakkında şüpheleriniz varsa veya nerede kalacağınızı bilemiyorsanız sizlere MDC Hotel‘i gönül rahatlığıyla tavsiye ederiz.

 

BENZER İÇERİKLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kapadokya Rehberi